Przemycanie ludzi przez granicę

Wdowa Julia Jugiens, pochodząca z Królestwa, Heinowa i jej córka zamężna za Świerczyna i tej ostatniej powinowata Elżbieta Świerczyna licząco lat 14, odpowiadały przed sądem bytomskim za przemycanie ludzi przez granicę. Oskarżone przeprowadzały za opłatą przeważnie robotników i robotnice z Królestwa, które od lat związane kontraktem pracowały w głębi Niemiec i z tęsknoty za rodzinnym domem porzuciły prace i wracały bez odpowiednich papierów i legitymacyi do swoich. Jurgiensowa przy pomocy swych wspólniczek

przeprowadzała polskie robotnice przez granice i pobierała po 30 marek od głowy. Sąd skazał Jurgiensową na rok więzienia. Heinową i jej córkę każdą na 6 miesięcy a 14 letnią Świerczynównę na miesiąc więzienia. Pięć robotnic polskich i jednego robotnika, których ujęto przy przechodzeniu przez granice, skazał sąd każdego na 6 tygodni więzienia.

Dziennik Śląski 20-03-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.