Bytom. (Żydowski przemytnik złota).

Przed sądem w Bytomiu odpowiadali za handel i przemycanie złota Warmann Saul i adwokacki sekretarz Przewodnik z Katowic. Warmann Saul jest Żydem i pochodzi z Sosnowca. Gazety niemieckie piszą wbrew lepszej wierzę, że pan Saul jest Polakiem. Saul przebywał w śledztwie, lecz za kaucya 80 000 marek wypuszczono go na wolną stopę. Przewodnik jest zniemczonym Ślązakiem i, pracujac w kancelaryi pewnego adwokata, poznał Saula i zaofiarował mu swe usługi.

Przewodnik kupił w pewnym niemieckim banku 29940 franków złotych za 75 375 marek dla Saula. Ażeby uniknąć Poznania, Przewodnik nazwał się w banku Frycem Millerem i nałożył sobie niebieskie okulary. Przy przemycaniu pieniędzy złotych, posługiwał się Saul żołnierzami. Sąd skazał Saula Warmanna na 145 000 marek kary, a Przewodnika za pomoc na 36 250 marek.

 

Dziennik Śląski, 16-03-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.