Gołańcz. (Ujęcie opryszka).

Okolicę Gołańczy i Kcyni niepokoił od dłuższego czasu opryszek, którego w żaden sposób nie można byto ująć. W zeszła sobotę spostrzegł dzierżawca ogowińca na swoim obszarze podejrzanego człowieka, który, gdy go chciał ująć, groził mu rewolwerem i zbiegł. Powiadomiony o zajściu żandarm Telge i woźny Maikowski udali się natychmiast w pościg za opryszkiem, który ukrył się w pobliskim lasku. Ukryty poza drzewem ostrzeliwał żandarma i woźnego.

Zoczywszy nadjeżdżajacą bryczkę, skoczył na nią, a woźnicę zmuszał, grożąc zastrzeleniem, do szybkiej jazdy. Woźnica ze strachu spadł z kozła i wpadł pomiędzy konie, które stanęły. W ten sposób udało się opryszka uchwycić i z pomocą przechodzącego landwrzysty ubezwładnić. Przy rewizyi znaleziono rewolwer, narzędzia różne złodziejskie i 3800 marek pieniędzy.

 

Dziennik Śląski, 12-03-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.