Dobrodzień. (Cyganka).

Dnia 16-go stycznia tego roku przybyła do chałupnika Dandyka w Koczarach cyganka i zażądała od jego żony mleka. Ody takowego nie dostała, powiedziała, że w wielki piątek stanie się krowie nieszczęście i odtąd nie będzie mleka wogóle dawała. Można jednak temu nieszczęściu zapobiedz, jeśli Dandyk da jej (cygance) na zakupienie siedmiu mszy św. Ody tego ani Dandyk ani jego żona uczynić nie chcieli, spowodowała ich cyganka do przyniesienia swych pieniędzy i położenia na stoiku, poczem zaczęła takowe niby liczyć przeglądać, następnie pobłogosławiła gospodynie domu i oddała pugilares z pieniędzmi. To samo uczyniła z mężem i córką. Gdy się oddaliła spostrzeżono, że ukradła Dandykowi 100 marek, jego żonie 90 marek. a córce 10 marek. Sąd ławniczy skazał w tych dniach oszustkę na 2 miesiące wiezienia.

 

Dziennik Śląski, 12-03-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.