Nowe surowe zarządzenia przeciw lichwiarzom wojennym

Centralna komisya badania cen przygotowuje wydanie urzędowego komunikatu, w którym zawiadomi o zaprowadzeniu nowych surowych zarządzeń przeciwko lichwie wojennej i przeciw tym wszystkim, którzy ją uprawiają.
Komunikat wychodzi z założenia, iż szczególnie dotkliwie przez wojnę i lichwę wojenną poszkodowany stan średni wyczerpał już w zupełności zarówno swe siły gospodarcze, jak o też cierpliwość. Równocześnie doszła komisya do przekonania, iż nienasyceni lichwiarze wojenni poczynili już daleko sięgające zabiegi celem opanowania tych wszystkich nowych źródeł obfitujących w środki spożywcze, które otwarte zostały przez zawarcie pokoju z Ukrainą.


Osobny ustęp poświęca komunikat kwestyi nadzoru nad gospodarstwami domowemi. Zamierzonem jest zarządzenie, aby bo kwartał przy każdorazowym odbiorze nowych kart żywnościowych głowy gospodarstwa domowego przymusowo składały dokładne zeznania co do stanu zapasów żywności w ich gospodarstwach. Postanowiono także zarządzać od czasu do czasu rewizye domowe, mające kontrolować zapasy środków spożywczych w gospodarstwach domowych.
W ten sposób podjęte będą usiłowania, aby posiadający dostateczne zapasy żywności nie otrzymywali kart upoważniających do poboru środków spożywczych.
Szczególnych starań ma się dołożyć celem zorganizowania szeroko rozgałęzionej służby nadzoreczej. Surowa cenzura czuwać będzie, aby dziennikach nie pojawiały się inseraty, widocznie służące lichwie żywnościowej i podbijaniu cen.
W przyszłości również skrupulatniej nadzorować się będzie przewóz towarów na kolejach, pocztowe przesyłki towarowe, oraz składy przedsiębiorstw przewozowych.
Za nieodzownie konieczne uznano wydanie przepisu urzędowo ograniczającego ilość pakunków podręcznych, jakie wolno podróżnemu wziąść z sobą do przedziału kolejowego.
Komunikat kończy się stwierdzeniem, iż obecnie wprowadzony w życie system przymusowego gospodarowania środkami spożywczemi musi być nadal utrzymany, a nawet bardzo znacznie roszerzony.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 10-03-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.