Rybna. (Okrutna macocha).

Sąd bytomski rozpatrywała znowu sprawę żony kowala Jończyka. Franciszka Jończykowa w okrutny sposób znęcała się nad 5 dziećmi z pierwszego małżeństwa jej męża. Dwoje dzieci już zmarło, dwoje umieszczono w sierocińcu, a piąte w zakładzie Markiewki w Bogucicach. Oskarżoną przyprowadzono na sad wiezienia gdyż odsiaduje 6 miesięczna karę za znęcanie się nad pasierbem Willielmein który zmarł w zeszłym roku w marcu. Wówczas nie zdołano stwierdzić przyczynowej łączności znęcania się nad Wilhelmem a jego śmiercią, wykazano jednak, że okrucieństwa macochy przyspieszyły śmierć chłopaka.

Gdy później w maju zmarł drugi chłopak 5 letni Henryk, pociągnięto macochę do odpowiedzialności przed sad bytomski. Głód był bezpośrednia przyczyna śmierci maka. Na rozprawie wykazało sie, że i nad Henrykiem znęcała się okrutna macocha, która nietylko do krwi synka lecz i jeść mu nie dała. Chłopak zaspakajał głód z koryta, z którego się świnie żywiły. Żandarm widział pewnego dnia chłopaka bezprzytomnego, leżącego na kupie gnoju w podwórzu. Do znajomych kobiet wyraziła się Jończykowa: »Wyniszczę dzieci mego męża, a nostaram się o nowa rasę«. Oskarżona wypaliła się na rozprawie wszelkiej winy, sad jednakże skazał ją na dalsze pięć miesięcy więzienia.

 

Dziennik Śląski, 07-03-1918

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.