Skandal spirytusowy

Artykuł nasz w sprawie przydziału spirytusu przez centralę wiedeńską kilku jednostkom, które działają wbrew interesom ogółu — wywołał silne wrażenie. Ze wszystkich stron napływają do naszej redakcyi skargi na dotychczasowy system, który nie ma nic wspólnego z intencyami dobra społecznego, jakiemi centrala powinna być przejętą.
Wiadomości podane przez nas, a stwierdzające, że spirytus stał się artykułem bezcenego handlu łańcuszkowego i zamiast dostać się do rąk tych, którzy go potrzebują do przeróbek (apteki, droguerye, wszelakie przeroby fabryczne, kosmetyczne, lakiernicze, wódki i t. d.), jest tylko przedmiotem ordynarnego handlu — z każdym dniem narastają coraz bardziej.

Gromadzimy materyał, który zilustruje jaskrawo działalność pewnych uprzywilejowanych jednostek. Tą też drogą zwracamy się do wszystkich osób, które mogą nam dostarczyć maieryału dowodowego, aby nam go
nadsyłały. Trzeba raz kres położyć tej smutnej, akcyi, z której milionerami wychodzą sprytni spekulanci, a wyzyskanymi obywatele.
Sprawa ta, niezmiernie drastyczna, znajdzie swoje echo w parlamencie.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 10-10-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.