Skandal spirytusowy

Spirytus, aczkolwiek nie jest artykułem niezbędnego zapotrzebowania, to jednak rozliczny jego użytek robi go bardzo ważnym czynnikiem gospodarczo-finansowym. Spirytus w czasie wojennym poszedł bardzo w górę i stał się w konsekwencyi środkiem niebywałych spekulacji lichwiarskich.
Przyczyna tego leży między innemi także w niewłaściwym rozdziale spirytusu przez Centralę.
Centrala przydziela pojedynczym przedsiębiorstwom spirytus w tej ilości, w jakiej według faktor w ostatnich dwóch latach pobierały.
Centrala sprzedaje spirytus po 4 kor. 50 bal. za litr — szynkarz pobierający spirytus może go na miejscu, na dworcu sprzedać po 40 koron za 1 litr : Czy wobec tego opłaci mu się spirytus ów przerabiać, fabrykować na wódki, czy politurę lub t. p., gdy nie zadając sobie najmniejszego trudu, nie widząc nawet towaru, zarabia odrazu w tysiące idące profity ?
Przykładów takich dość mamy a przytaczamy z nich kilka.


Jest fabryka wódek pod firmą S. w ....., która otrzymuje z Centrali 4.000 litrów spirytusu miesięcznie. Czy p. S. zużytkowuje spirytus ten do fabrykacyi wódek ?... A po co ? On sprzedaje spirytus otrzymany w aarowym stanie i bez żadnego nakładu pracy i kapitału, zarabia na miejscu — bez oglądania towaru (!!) — 140,000 koron miesięcznie !


Jest w .... inna znów fabryka wódek pod firmą P. Właściciel jej, do niedawna przed wojną biedny szynkarz, dzisiaj pan milionowy, jeździ powozami, a młodzi panowie P. — 20-letani chłopcy — rozbijają się i szampanują z kokotami w pewnem okrzyczanem letnisku austryackiem, słynnem z pobytu dorobkiewiczów wojennych.

Jest w ....... p. Se., firma przed wojną finansowo tak słaba, że fabryka szkła nie chciała mu dać na rachunek jednego wagonu flaszek, potrzebnych do napełnienia sfabrykowaną wódką. Dziś jest on milionerem i podróżuje tylko sleepingami !

Panowie ci dorobili się na spirytusie, ale nie na przerabiania i fabrykowania wódek, lecz przy bezpośredniej sprzedaży połączonej z podbijaniem cen i ... kilkutysięcznym procentem zysku!
Tymczasem brak spirytusu daje się bardzo ciężko odczuwać w każdej dziedzinie handlu i życia ekonomicznego.
Wiadomo, że niezbędną ingredyencyą przeważnej części lekarstw jest spirytus. Materyalu tego apteki dziś absolutnie nie mają. Władze, przydzielające kontyngent spirytusu, wyznaczają pobór według zapotrzebowania lat ostatnich, wyrażającego się w fakturach. Faktury takie mają przedsiębiorstwa szynkarskie, ale apteki nie mogą się niemi wykazać — z tej prostej przyczyny, że apteki w miarę potrzeby kupowały po kilka litrów dziennie a pierwszego lepszego handlu Spirytualiów.

Centrale nie wchodzą w istotne potrzeby, lecz trzymają się przepisu i nawet od aptek żądają — faktur, a tych żaden aptekarz nie posiada.

Ludność potrzebuje spirytusu do palenia nie otrzymuje go wcałe lub w niewystarczających ilościach. gdyż cale masy spirytusu pochłaniają tacy S., P., Se.

Postępowanie to Jasi krzyczącą niesprawiedliweścią — i nie przestanie być taką, aż zmienionym zostanie system rozdzielania kontyngentu spirytusu.
Najpraktyczniejszym i jedynie celowym jest system przyjęty,na Węgrzech, mianowicie przydzielanie spirytusu ludności, nie zaś przedsiębiorcom i spekulantom, dla których spirytus jest tylko środkiem wzbogacania się z niewysłowioną
krzywdą ogółu.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 7-10-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.