Koń, woźnica i podjudzanie do nienawiści i pogardy przeciw władzy

Dorożkarz, Franciszek Krouzek w Pradze dając ujście swemu złemu humorowi wojennemu, okładał konia batogiem, co zwróciło uwagę policyanta. Ale na skutek interwencyi odpowiedział dorożkarz w uniesieniu:
— A to dobre! Tu nie można konia uderzyć, a tam ludzi mordują!...
Uwaga ta wystarczyła do wytoczenia Krouzkowi procesu, który

rozegrał się przed sądem wojennym i w rezultacie przyniósł obwinionemu 6 miesięcy ciężkiego więzienia z przynależneni obostrzeniami. Sąd przyjął na udowodnienie, że wyraz „tam" miał w ustach fiakra znaczenie terenu bojowego, a utwierdził go w tem prezkonaniu fakt, te obwiniemy sam przez wojnę ma dosyć do wycierpienia. Nie ulega kwesty iż wypowiedzeniem się swojem na publicznein miejscu chciał zohydzić stosunki w armii i pobudzić do nienawiści względem siły wojskowej państwa.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 7-10-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.