Pięć lat więzienia za kradzież.

Wczoraj odbyła się rozprawa o zbrodnię kradzieży podczas stanu wojennego przeciw 53 letniemu Wolfowi i 24 letniemu Dawidowi Lustigom, handlarzom bydła z Bochni. — Rozprawie przewodniczył dr Trzaskowski, osk. prok. dr. Jendl.

 

Wedle oskarżenia kupiec Chaim Schiff przed inwazyą rosyjską w grudniu wyjechał z Bochni, pozostawiając jako swego zastępcę subjekta Borucba Ehrlicha, który sprzedawał towary i chował utargowane pieniądze. Z tego źródła zebrał Ehrlich 2300 koron, a bojąc się zabrania pieniędzy przez Rosyan, którzy tymczasem do miasta wkroczyli, uszył je w rękawie marynarki, przeważnie w banknotach 100-koronowych.

 

 

O pieniądzach tych dowiedzieli się oskarżeni i usiłowali skłonić Ehrlicha do sprzeniewierzenia pieniędzy, uspokajając jego obawy możliwością, iż pieniądze stały się łupem Rosyan, przytem starszy Lustig przyrzekał mu jego córkę za żonę. Ehrlich na to się nie zgodził.

 

Niedługo potem nadarzyła się Lustigom sposobność do zagarnięcia pieniędzy. Pewnej nocy Dawid Lustig wraz z Ehrlichem pełnili nocną straż w domu Schiffa, a gdy Ehrlich chwilowo zasnął, zginęły mu pieniądze wraz z garderobą. Podejrzenie padło na Lustigów; przeprowadzona rozprawa wykazała, iż kradzieży dopuścił się młodszy Lustig z wiedzą swego ojca, a nawet Ehrlich rozpoznał jeden banknot 10 kor., po charakterystycznem zagięciu.

 

Po przeprowadzonej rozprawie skazano obu Lustigów na pięć lat ciężkiego więzienia. Jest to najcięższy wyrok jaki dotychczas zapadł za kradzieże podczas stanu wojennego.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 04-03-1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.