Przekroczenie cen taryfy maksymalnej.

Jak widać z rozpraw w tutejszym sądzie powiatowym karnym, lichwa żywnościowa osłabła co do mleka, butek, chleba i mięsa. Rozprawy o przekraczanie cen tych artykułów są coraz rzadsze, a to dzięki odstraszającym wysokim karom. Obecnie toczą się rozprawy głównie przeciw właścicielom mniejszych sklepików na przedmieściach za przekroczenie cen wyrobów masarskich i nafty. Przynajmniej 20 proc. wszystkich rozpraw dotyczy lichwy naftowej. Szczególniej na Kazimierzu odbywa się wielki wyzysk najuboższej ludności, biedacy kupują po ćwierć litra nafty, albo mniej za kilka halerzy, bo na litr ich nie stać i padają ofiarą lichwiarskiego wyzysku. Wczoraj toczyły się dalsze rozprawy przeciw wyzyskiwaczom; odbywają się one stale w kaidy poniedziałek, środe i piatek, a za każdym razem przynajmniej przeciw 20-30 obwinionym. Wczoraj przedmiotem ich był o podwyższanie na Zwierzyńcu i Krowodrzy cen za nafto i węgiel Sędzia dr Machociński wymierzył kary od 2-6 tygodni wiezienia.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 11-02-1915

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.