Z sądów. Sprawa o pisma R. Berwińskiego.

Dzisiaj w drugim wydziale karnym Warszawskiego Sądu Okręgowego rozpatrywano sprawę o bluźnierstwo, dostrzeżone przez komitet do spraw prasowych w wydanych w bibliotece literacko-artystycznej „Muzy" pismach Ryszarda Berwińskiego. Jako oskarżony stanął p. Eustachy Czekalski, który wydał i skomentował Poezye Berwińskiego, wychodzące w Warszawie w pierwszem wydaniu zbiorowem. Na świadków do sprawy wezwano p. Lenartowicza, dyspozytora drukarni Tow. Akc. Orgelbrandów i Jana Lorentowicza, redaktora „Muz". W charakterze ekspertów powołano znanego poetę, Edwarda Stońskiego i p. Zielezińskiego. Sprawy bronił mecenas, L. Papieski.

 

 

Sąd odbywał się przy drzwiach zamkniętych. W wyroku swoim sąd zwolnił p. E. Czekalskiego od wszelkiej odpowiedzialności i nakazał zdjąć konfiskatę z I-go tomu pism R. Berwińskiego, który skonfiskowano w roku zeszłym z rozporządzenia warszawskiego komitetu do spraw prasowych.

 

Nowa Gazeta: poświęcona wszelkim zjawiskom życia społecznego, 22-12-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.