Srebra cadyka.

Po ustąpieniu prusaków z Góry Kalwarii okazało się że niektóre mieczkania zostały doszczętnie ograbione. Między innemi mieszkaniami całkowitemu pogromowi uległo mieszkanie miejscowego cadyka Abrama Mordki Altera, który przed najściem niemców zdołał zbiedz z rodziną do Warszawy. Onegdaj cadyka wezwano do wydziału śledczego gdzie oddano mu część zrabowanych w jego mieszkaniu sreber, w postaci kilku lichtarzy i biżuterji. Jak się okazało policja przedmioty znalazła w mieszkaniu pasera Mejera Oscana (pl. Witkowskiego Nr. 10) który nabył je od swego „kuzyna" Mendla Wainberga z Góry Kalwarii. Obu kuzynów osadzono w więzieniu.

 

Kurjer Poranny, 01-12-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.