Sądy wojskowe i doraźne.

(ws) Jak wiadomo, obowiązuje od 1 lipca b. r. przy sądach wojskowych postępowanie ustne z dopuszczeniem adwokatów w charakterze obrońców. Z powodu stanu wojennego osoby cywilne w niektórych sprawach karnych podlegają sądowi wojskowemu i to nawet doraźnemu. Ze sfer obrońców wojskowych dowiadujemy się, że sądy wojskowe funkcyonują nader sprawnie i że sędziowie wojskowi (ławnicy) przy pomocy fachowych audytorów-kierowników rozpraw, okazują bardzo jasny sąd a rozstrzygnięcia są nader sprawiedliwe i trafne.

 

 

Dziś przed sądem doraźnym stanął p. J. K. naczelnik jednej z mniejszych stacyi w Galicyi, przeciw któremu wpłynęło doniesienie ze strony dwóch oficerów, iż miał się dopuścić obraz armii.

 

Po przesłuchaniu świadków, służby kolejowej, okazało się, iż przy zamiarze umieszczenia strzelców polskich w pociągu wojskowym przyszło między komendantem transportu —lekarzem pułkowym a naczelnikiem stacyi p. K. do scysyi. Lekarz ów kazał naczelnika stacyi aresztować i oskarżył go o obrazę armii.

 

Sąd pod przewodnictwem majora-audytora Dworzaka, uwolnił oskarżonego od winy i kary, gdyż okazało się, że naczelnik postąpił w zupełności poprawnie.

 

Sprawa ta znajdzie epilog w postępowaniu karnem przeciw lekarzowi, który zajście sprowokował. Oskarżonego bronił znany obrońca w sprawach wojskowych adw. dr R. Seinfeld.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 27-09-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.