Na stary sposób.

 

Wczoraj przybyły do Warszawy oficjalista kolei petersburskiej z Łap, p. Lipczyński, oglądając wystawy na ulicy Marszałkowskiej zauważył w pobliżu ul Wspólnej niezwykłą scenę.

 

Oto jakiś osobnik sprzedawał handlarzowi ulicznemu złoty zegarek z grubą również złotą dewizką.

 

 

Funkckonarjusza kolejowego uderzyła ta okoliczność, ze za tak cenne kosztowności handlarz nie chciał dać sprzedającemu 24 rubli. Wobec tego postanowił on za tę sumę nabyć zegarek i w tym celu zbliżył się do targujących się ludzi. W tej właśnie chwili uprzednia go jakaś niemłoda kobieta, która dając za zegarek i łańcuszek o rubla więcej kupiła przedmioty ku widocznemu niezadowoleniu handlarza. Nowa właścicielka zegarka wyjęta z portmonetki dwa trzyrublowe banknoty i wręczając je sprzedawcy poleciła mu iść za sobą na ulicę Żurawią do jej mieszkania gdzie miała mu wręczyć resztę. t. j. 19 rubli.

 

Na propozycję tę sprzedawca się nie zgodził, gdyż oświadczył. że spieszy się na kolej i nie ma chwili czasu do stracenia. Wtedy dopiero „poważna" kobieta zwróciła się do przypatrującego się z zainteresowaniem całej tej scenie Lipczyńskiego z prośbą o pożyczenie jej 19 rubli na zapłacenie zegarka, pozostawiając mu tymczasem ten kosztowny przedmiot jako zastaw. ,

 

Ponieważ wbrew obietnicy poważna dama nie wróciła, zaniepokojony o swą gotówkę Lipczyński zwrócił się do pobliskiego zegarmistrza z prośbą o ocenę zegarka. Tutaj dopiero dowiedział się p. Lipczyński, że padł ofiarą sprytnie zainscenizowanego oszustwa, gdyż zegarek wraz z łańcuszkiem nie przedstawiał żadnej prawie wartości.

 

Kurjer Poranny, 11-07-1914

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.