Kronika kryminalna

Swego czasu skazał sąd ławniczy mleczarza Pawia Scholza na 40 marek grzywny za to, że mleko jego było nieco odtłuszczone. Pewien policyant wziął na próbe mleka od Scholza i wtedy okazała się potrzeba wytoczenia sprawy mleczarzowi. Zasądzony Scholz odwołał się do sądu bytomskiego. Izba karna w Bytomiu rozpatrując tę sprawę, wydała wyrok uwalniający gdyż pomiędzy policyantem, który wziął na próbę mleka, a mleczarem .panuje niezgoda, że nie jest wykluczonem, że próby zostały zamienione

 

Dziennik Śląski, 18-10-1917

Policya urządzila rewizyę u rzeźników K. I P. i odkryta u każdego z nich tajnia rzeźnię, znaczne zapasy wieprzowiny i wołowiny oraz pewną ilość kiełbas, które rzeźnicy po cenach lichwiarskich potajemnie sprzedawali do Berlina i Drezna.

 

Dziennik Śląski, 18-10-1917

z Nysy do Opola okradziono handlarkę Martę Kotula z Opola. Pewna kobieta, która w przedziale wagonu obok niej stała, ukradła jej z kieszeni pugilares z 237 markami w gotówce. Złodziejce nazwiskiem Rozalia Szyma z Opola, odebrano pugilares z pieniędzmi, lecz jednej 50 markówki brakowało.

 

Dziennik Śląski, 18-10-1917

Kupcowi Preisowi skradli złodzieje oleju i smarów za 2000 marek. Za jakiś czas kupiec katowicki Podgora zaofiarował Preisowi olej, który pochodził właśnie ze skiadu Preisa. Podgora kupił od inżyniera Artinera oleju za 1600 mk. Dochodzono więc sprawy. Okazało się, że Ardner kupli towar od jakiegoś »nieznajomego« kupca z Lipska, bawiącego w Katowicach. Wytoczono więc Ardnerowi sprawę karną, lecz nie można było udowodnić mu ani kradzieży, ani paserstwa i dla tego zapadł wyrok uwalniający.

 

Dziennik Śląski, 18-10-1917

Dwóch młodocianych wlantywaczy skorzystalo niedawno z tej sposobności, że ludzie byli na polu i zakradli się do półgbura Myrcika w Grójcu, w którego mieszkaniu znaleźli za obrazem na ścianie przeszło 5000 mk. Złodziei zdołano wyśledzić i odebrać im prawie wszystkie skradzione pienladze. Obraz na ścianie nie jest odpowiednim »bankiem« do przechowywania pieniędzy.

 

Dziennik Śląski, 18-10-1917

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.