Kronika kryminalna

Lekarz dr. Emil Gotzel w Monachjum wystawił pewnemu górnikowi celem prowadzenia handlu sacharyną 300 recept na zmyślone choroby. Sąd ławniczy w Monachjum skazał lekarza na miesiąc więzienia i 1600 marek grzywny. Sąd orzekł, że lekarz działał jedynie z chwicwości, bo za każdą receptę kazał sobie zapłacić. Współoskarżonego górnika skazał sąd na 500 marek grzywny względnie 50 dni więzienia.

 

Kurjer Poznański, 24-02-1917

 

W tych dniach skradziono w tramwaju przodownikowi komisarjatu wolskiego, p. Janowi Szymanowskiemu portmonetkę z 18 rub. Kwota skradziona nie jest znaczna, ale dla przestrogi innych godna jest zaznaczenia zręczność, z jaką złodziej zdobył portmonetkę. Poszkodowany miał na sobie palto, pod paltem mundur, pod mundurem kożuszek, a portmonetka była schowana w kieszeni spodni pod kożuszkiem. Mimo wszystko, złodziej, przerznąwszy spodnie, zabrał portmonetkę razem z wyciętą kieszenią.

 

Kurjer Warszawski, 24-02-1917

 

Sąd w Bytomiu skazał 13-letniego ucznia szkolnego Gindziwienę na dwa tygodnie więzienia za podpalenie stogu siana. Chłopaka namówił jego towarzysz do popełnienia siana pewnemu gospodarzowi w Brzezinach.

 

Kurjer Poznański, 24-02-1917

 

Sąd wojenny w Kolonji skazał 30-letniego kielnera Franciszka Hahna z Essen i 26-letniego kontrolera Piotra Kafera z Land koło Krefeldu na karę śmierci. Obaj zasądzeni w dniu 19. grudnia 1916 r. zamordowali i obrabowali agienta Haverkampa i jego 12-letniego syna z Essen.

 

Kurjer Poznański, 24-02-1917

 

w Suwałkach robotnika Palukaita, który zamordował w r. z. naczelnika gminy Fryderyka Reinhardta. Reinhardta powołały na naczelnika jednej z gmin władze niemieckie. Z powodu sumiennego wypełniania obowiązków był on nielubiany przez miejscową ludność. Nienawidził go szczególnie koniokrad Palukaitis, który gdy pewnego dnia Reinhardt szedł do wsi, by ściągnąć podatki, zaczaił się za drzewem i zastrzelił go z rewolweru.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-02-1917

 

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.