Kronika kryminalna

W styczniu 1915 popełniono w XV dzielnicy Wiednia mord ra-bunkowy, którego ofiarą była żona węglarza Albina Kostelecka. Pomimo rozesłania listów gończych z opisem mordercy i wyznaczenia nagrody za przychwycenie go, ślad o nim zupełnie zaginął. Obecnie po przeszło dwóch latach, pewien więzień, odsiadujący karę w Pilźnie, zeznał tam, iż w r. 1915 miał we wspólnej celi sądu krajowego karnego we Wiedniu, towarzysza, który przed nim zwierzył się, że był wspólnikiem zbrodni i stal na czatach przed domem przy jej dokonaniu. Na podstawie różnych oznak, podanych przez owego więźnia w Pilźnie, organy bezpieczeństwa w Wiedniu stwierdziły, 2e sprawcą mordu mógł być karany już wielokrotnie za różne zbrodnie Ludwik Schremdorfer z Urfahr, który jednak wypiera się winy.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 26-04-1917

Z Wiednia donoszą, iż aresztowano tam 24-letniego handlarza drzewem Josela Reibera i gimnazistkę Bidę Raiber, którzy prowadzili na wielką skalę handel cetera i cykoryą i zdołali podnieść cenę około 100 procent

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 26-04-1917

Dochodzenie policyjne, prowadzone energicznie przez St. komisarza Krupińskiego, ustaliły, że handlarz skór Fleissig przy ul. św. Tomasza został przez robotnika Józefa Kowalskiego nie zamordowany, tylko zabity w uniesienia. Kowalski w dniu krytycznym po południu przyszedł do Fleissiga, aby mu oddać kupione przedtem gumowe podeszwy, które okazały się bezwartościowe, Ostatecznie Fleissig po sprzeczce oddał Kowalskiemu pieniądze, lecz chwycił go za kark,

Kopenhaga, w kwietniu.

„Wtecz. Wremia“ w artykule p. t „Przed sądem zdrajcami" wyraża możliwość powołania do odpowiedzialności sądowej b. carycy Aleksandry Heskiej. Niema najmniejszej wątpliwości — pisze piotrogrodzki dziennik wieczorny – że z tem imieniem jest związana obszerna robota na rzecz Niemiec".

Pismo pomienione wymienia dwa charakterystyczne dokumenty.

Robotnica Helena Sokołek z Sienneihuty w Prusach Królewskich odpowiadała przed sądem ławniczym w Gdańsku za ustawiczne i nieludzkie znęcanie się nad dwuletnim dzieckiem. Żołnierz pospolitego ruszenia Ukleja wsyłany ostał w pole a żona jego wkrótce potem umarła. Dwoje dzieci oddała władza sieroca oskarżonej na wychowanie. W listopadzie r. z. włożyła nieludzka kobieta dwuletnie dziecko we węborek zimnej wody. Biła je także biczyskiem. Ubrane tylko w koszulkę zamknęła w osobnej komorze, gdzie biedna istota musiała siedzieć na zimnej cementowej posądzce.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których część może być już zapisanych w folderze przeglądarki. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zbieranie danych o użytkownikach 

Serwis informacyjny 100lattemu.pl zbiera dane osobowe tylko tych użytkowników, którzy się zarejestrowali. Użytkownik, który rejestruje się na stronie wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez 100lattemu.pl w celach statystycznych i marketingowych. Informujemy, że zgodnie z art. 24 ust.1 pkt. 4 Ustawy o Ochronie danych osobowych podanie danych jest dobrowolne, a każdemu przysługuje prawo wglądu do swoich danych ich poprawiania oraz usunięcia.

 

Zbieranie danych statystycznych

Aby lepiej określić jakie działy, artykuły lub narzędzia znajdujące się w serwisie 100lattemu.pl najbardziej podobają się użytkownikom, podczas przeglądania stron serwisu zbierane są dane dotyczące liczby odsłon poszczególnych elementów serwisu. 100lattemu.pl będzie również przeprowadzał ankiety, mające na celu lepsze poznanie jego użytkowników oraz ich oczekiwań co do zawartości serwisu. Dane statystyczne o użytkownikach i ich preferencjach mogą być udostępniane osobom trzecim tylko w formie zagregowanej uniemożliwiającej identyfikację pojedynczej osoby.